Шукати в цьому блозі

понеділок, 15 грудня 2014 р.

Новинки краєзнавчої літератури!

До 100-річчя від дня заснування вінницького собору Різдва Пресвятої Богородиці Вінницькою єпархією Української Православної Церкви був виданий альбом «Тут небо стає ближчим» (2014 р.). Видання здійснене з благословення Митрополита Вінницького і Барського Симеона за сприяння секретаря Вінницької міської ради Сергія Моргунова та депутата Вінницької міської ради Павла Задорожнюка. Автор тексту Руслан Моцпан – співробітник історичного відділу Вінницької єпархії.

Приблизно 400 років тому поряд із Вінницею з’явилось невеличке поселення під назвою П’ятничани. Назва походить від першого його володаря пана Миська П’ятничанського. За описом на 1552 року у поселенні П’ятничани проживало усього 42 мешканці. У зв’язку з відсутністю власного храму, жителі поселення відвідували церкву Покрови Пресвятої Богородиці, що була у Вінницькому замку. На початку XVIIІ ст. п’ятничанська громада власними силами розпочала будівництво дерев’яного храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці – першого п’ятничанського храму.
Протягом 100 років священнослужителям та парафіянам довелось пережити часи руїни та відновлення. Із дзвіниці скидали дзвони, в середині було створено зерносховище, а в алтарі магазин. З часом собор відновили, і з 1962 року він став кафедральним у зв’язку із закриттям Свято-Преображенського собору. У свій час простим парафіянином п’ятничанського собору був і митрополит Вінницький та Барський Симеон.
Саме з собору Різдва Пресвятої Богородиці свій молитовний шлях починали і архієпископ Уманський та Звенигородський Пантелеймон і митрополит Луганський та Алчевський Митрофан.До сьогоднішнього часу храм Різдва Пресвятої Богородиці береже велику святиню – список древньої чудотворної ікони Божої Матері Барської, яка датується XVIII ст. та пам’ять про чудо явлення Матері Божої на одній із стін церкви. За ініціативи кінорежисера Артура Войтецького саме у цій церкві був знятий фільм під назвою «Архієрей» (1990 р.), головну роль в якому зіграв Богдан Ступка.
Сьогодні П'ятничанський храм Різдва Пресвятої Богородиці є одним з найбільших храмів м. Вінниця, є прикрасою міста та джерелом духовності вінничан.


Немає коментарів:

Дописати коментар