Шукати в цьому блозі

четвер, 11 червня 2020 р.

Новинки краєзнавчої літератури!

Роговий, О. І. Село над Вільшанкою: Брицьке через війни і біди / Олександр Роговий. Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2019. 56 с. : кольор. фот.

Книга розповідає про непросту долю подільського села над Вільшанкою – Брицьке Липовецького району Вінницької області.
Село славне неординарними людьми: отаманшею Марусею Соколовською, яка зробила сюди окремий рейд; районним провідником ОУН «Русявим»; уродженцем сусідньої Конюшівки письменником Василем Земляком; першим прапороносцем синьо-жовтого стягу в районі Володимиром Турбовцем та багатьма орденоносцями. А ще найбільше село Брицьке постраждало від голодомору та інших бід.
Книгу видано на кошти земляка-мецената Валерія Йосиповича Кравчука.

Роговий О. І.
Олександр Іванович Роговий – блискучий краєзнавець, історик, педагог, публіцист, член колегії геральдичного Українського товариства та Вінницької обласної геральдичної комісії, голова міжрайонного краєзнавчого об’єднання «СОБ», член правління обласної організації Національної спілки краєзнавців України.
Творчий діапазон Олександра Івановича надзвичайно широкий, торкається багатьох сфер нашого краю. Зокрема написав «Історію Побужжя», «Топоніми і легенди рідного краю», «Загадки війни на Вінниччині», «Історію Липовецького району», «Даріїв похід» тощо.

Ординація Вінниці, 1790 / відп. за вип.: О. Ю. Федоришен, О. О. Коваль. – Вінниця : Марцев О. М., 2019. – 72 с.

У виданні представлений документ «Ординація Вінниці» – конституція міста XVIII ст., що юридично врегульовувала провідні сфери міського життя. Цей установчий документ побачив світ, коли Річ Посполита йшла до свого занепаду, а король намагався втримати владу і водночас іти на певні поступки. В той час органи місцевого самоврядування отримували ширші повноваження, а місто жило за чіткою організацією. Документ складається з 26 розділів та переліку присяг президента міста, чиновників та городян. Текст подано мовою оригіналу та в українському перекладі.
Текст Ординації зберігається у Центральному державному історичному архіві України у Києві як частина асесорського декрету. Текст Ординації публікується за копією, створеною вінницьким інженером Валерієм Сведерським. Переклав цей текст з польської на українську в 2018 році вінницький дослідник Валерій Франчук.
«Ординація доброго порядку для міста Вінниці» – важлива віха у розвитку самоврядування нашої громади. Вона демонструє давнє і постійне прагнення вінничан брати відповідальність за свою долю у власні руки, їх вміння і прагнення будувати омріяне майбутнє у своєму рідному місті.
Відповідальні за випуск: О. Ю. Федоришен – директор Центру історії Вінниці; О. О. Коваль – заступниця директора з музейно-виставкової роботи Центру історії Вінниці.

Немає коментарів:

Дописати коментар