Шукати в цьому блозі

суботу, 22 квітня 2023 р.

Подорожуй Вінниччиною!

 

Музей Хліба

(с. Білопілля Хмільницький район)

Музей Хліба. Фото з Вікіпедії

 

Музей Хліба с. Білопілля – це цікаве, особливе місце, яке зберігає унікальну історію та традиції хліборобства нашого краю.

Музей знаходиться у містечку Білопілля, що розташоване в Глуховецькій селищній територіальній громаді Хмільницького району (колишнього Козятинського району) Вінницької області.

Починалася історія музею у 1986 році. Місцеві жителі задумали розповісти нащадкам про неоціненне багатство, яке дає всім життя – Хліб. Одним з його організаторів була вчителька місцевої школи Анастасія Лукінічна Бойко. З метою створення музею було відремонтовано млин із вітряком 18 ст. Поруч із ним побудували селянську хату зразка 18 ст. та кухню. На подвір’ї розмістили сільськогосподарський реманент, який розповідатиме про засоби виробництва борошна, млинів та інших важливих елементів цілого процесу.


Музей пропонує цікаві експозиції та екскурсії, завдяки яким відвідувачі зможуть ознайомитись з цікавими фактами про історію хліба від найдавніших часів до наших днів в Україні, його роль у національній культурі та виробництві промислових продуктів. Тут демонструються коси, серпи, ціпи, граблі та інше. У музеї є розділ технічних культур. Видне місце займає література про землю, хліб. Демонструються тематичні експозиції «Хліб війни», «Трагедія українського народу – голодомор 1932–1933», «Бережіть хліб» та інше.Спочатку музеєм опікувалось місцеве сільськогосподарське підприємство, а з 1996 року Білопільський музей Хліба носить почесне звання «Народний» і знаходиться на державному утриманні. Завідувачкою музейного комплексу з 2001 по 2013 роки була Ніна Петрівна Климова, з 2013 по 2016 роки Анастасія Гуменюк, а з 2016 року Сергій Станіславович Рибачук. У музеї нараховується понад 1100 різноманітних експонатів старовини.


На території музейного комплексу «Народний музей Хліба» проводяться районні заходи – це конкурс-виставка дідухів, обрядових хлібів, виставки майстрів-умільців народних промислів, українських світлиць та День незалежності України. В таких заходах беруть участь багато закладів культури.  Свята супроводжуються українськими піснями, танцями та народними жартами. 

Цей музей є чудовим місцем для всіх, хто цікавиться культурою та історією харчування в Україні. Відвідувачі також зможуть придбати у музеї сувенірні предмети та продукти з хліба на пам’ять про свій візит.

 

Рекомендовані джерела та література:

«Народу вічний оберіг» – у Білопіллі вшанували Хліб та тих, хто його вирощує // RIA Козятин. – 2019. – 22 серп. – С. 7 : фот.

Гальчак, С. Д. Музей хліба / С. Д. Гальчак // Пам’ятки історії та культури Вінницької області / Вінниц. обл. держ. адмін. [та ін.]. – Вінниця, 2019. – Ч. 1 : Барський - Немирівський райони. – С. 211–212.

Гончарук, В. Фотографія нагадала про вітряк прадіда : [з історії Музею Хліба; знайдено фото з вітряком з датою за липень 1953 р.] / В’ячеслав Гончарук // RIA Козятин. – 2020. – 30 квіт. – С. 8 : фот.

Зарицький, П. А. Історична мить хранителя історії : [з історії музею] / П. А. Зарицький // Вісн. Козятинщини. – 2016. – 11 серп. – С. 3 : фот.

Кантоністова, А. В Україні два музеї хліба. Один із них знаходиться на Вінниччині [в селі Білопілля] / А. Кантоністова // Поділ. порадниця. – 2006. – 15 лют. – С. 8.

Музей Хліба – візитівка району // Вісн. Вінниц. самоврядування. – 2017. – Січ.-лют. (№ 1). – С. 4.

Народний музей Хліба (Білопілля) [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енцикл. : сайт. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Народний_музей_Хліба_(Білопілля) (дата звернення: 20.04.2023), вільний. – Назва з екрана. – Опис заснов. на версії, датов.: 12.07.2022.

Немає коментарів:

Дописати коментар