Шукати в цьому блозі

вівторок, 29 жовтня 2013 р.

До Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників

     28 жовтня відзначається День визволення України від фашистських загарбників.
        Цей день було засновано згідно з указом президента «Про День визволення України від фашистських загарбників» від 20 жовтня 2009 року «з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні».

Подвиг патріотів Уланівського району у січні 1944 року

На початку січня 1944 р. танкісти 3-ї гвардійської танкової армії здійснили сміливий рейд по тилах ворога. Загін у складі 18-ти танків і самохідних гармат з десантом автоматників і саперів на броні, на чолі з командиром 53-го танкового полку Героєм Радянського Союзу Дмитром Гавриловичем Суховаровим, прорвав фронт і 12 січня оволодів райцентром Уланів.
В середині дня 13 січня ворог 18 танками, при підтримці мотопіхоти, наніс надзвичайно сильний удар по загону Суховарова. Танкісти билися до останньої можливості. Але ворог весь час нарощував свої сили. Тому загін, під прикриттям трьох уцілілих танків роти лейтенанта Половникова, розпочав відхід з Уланова. Залишки загону в ніч на 14 січня вирвалися з ворожого тилу і приєдналися до своїх військ.
З групи Суховарова частина воїнів загинула, а ті, які були тяжко поранені чи прикривали відхід, залишилися у ворожому тилу. Багатьох із них врятували жителі Уланова і навколишніх сіл (Черепашинці, Пагурці, Маркуші, Воронівці, Петриківці та ін.). Вони, ризикуючи своїм життям і життям близьких, врятували наших поранених, смертельно втомлених воїнів.
Кілька танкістів приєдналися до партизанського загону імені Суворова, який діяв у Чорному лісі.
А коли на початку березня війська фронту знову перейшли в наступ, всі врятовані воїни повернулися до своїх частин.
Завдяки статтям московських газет «Правда» і «Комсомольская правда», які розповіли про ці події в березні 1944 р., село Черепашинці, де жителі врятували багатьох танкістів, стало відомим на весь Радянський Союз.
В газетах були названі імена рятівників: Катерина Глущук, Марія Вознюк, Іван Литвинчук, Параска Остропович, Петро Сенчук, Фастіон Фещук, Федот і Семен Сенчуки, Катерина Дробицька, Степани да Ремез, Надія Червінська, Антон Шикер.
Подібні випадки спасіння воїнів були непоодинокими. Більш докладно про них можливо прочитати в книзі Сергія Гальчака.
Рятуючи червоноармійців і партизан, вінничани проявили справжній патріотизм. Бо переховуючи їх, вони ризикували своїм життям, а також життям своїх близьких і сусідів. І за це їм – наш доземний уклін!
Я.А. Бранько,
член Національної спілки краєзнавців України
 

вівторок, 22 жовтня 2013 р.

Засідання науково-краєзнавчого клубу "Дослідник краю"

   17 жовтня 2013 року у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва відбулася презентація книги історика та краєзнавця з Козятинщини Зої Вільчинської «Наша історія: Адміністративно-територіальний устрій, суспільно-політична історія Козятинщини в контексті історії України з найдавніших часів до сьогодення» у рамках засідання науково-краєзнавчого клубу «Дослідник краю». 
 
    
На 900 сторінках автор узагальнює історію України та Козятинщини і на підставі історичних документів змінює деякі існуючі уявлення про неї. Книга розрахована на широке коло читачів, які цікавляться трагічним і героїчним минулим рідного краю в контексті історії України.
На презентації були присутні Заслужений працівник культури України, доктор історичних наук, доцент кафедри журналістики ВДПУ імені Михайла Коцюбинського Сергій Гальчак, заступник голови Козятинської районної державної адміністрації Аліна Діденко, проректор з гуманітарної освіти та виховання, кандидат історичних наук Вінницького кооперативного інституту Андрій Володимирович Коваль, директор Вінницького будівельного технікуму В'ячеслав Вікторович Шатило, викладачі історії Чернятиського коледжу ВНАУ, директор Козятинської районної центральної бібліотеки Тетяна Василівна Дячук, голова ради ветеранів Козятинського МВПУЗТ Олена Федорівна Пацановська, Заслужений працівник освіти України; голова Асоціації залізничних професійно-технічних навчальних закладів України, співголова міжнародної Асоціації «Освіта без кордонів», дійсний учасник Європейського союзу освіти та науки - Андрій Олексійович Стецюк, директор музею історії міста Козятин Лілія Павлівна Макаревич, заступник директора Вінницького обласного державного архіву Фаїна Аврамівна Винокурова та студентська і учнівська молодь.

 

середа, 9 жовтня 2013 р.

Віктору Мельнику - 55 років!

    8 жовтня 2013 року о 17.00 у читальній залі відділу літератури та інформації з гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва,  відбувся творчий вечір «В осінніх краях», присвячений ювілею  письменника Віктора Мельника. 



вівторок, 1 жовтня 2013 р.

Гуморист Анатолій Гарматюк!

    У приміщенні Вінницького національного технічного університету відбулася презентація книг про Анатолія Гарматюка "У серцях людських..." (2012), упорядником яких є дружина письменника Ніна Михайлівна Гарматюк.


Краєзнавча година!

У читальній залі Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, працівниками краєзнавчого відділу була проведена краєзнавча година для Вінницького обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями “Обрій” на тему: Вінниччина архітектурна: палаци і замки.