Шукати в цьому блозі

субота, 18 травня 2024 р.

Новинки краєзнавчої літератури!


 Зінченко, А. Любов. Перелюб. Дітозгубництво. Вінницький повіт і довкруж, 20-40-і рр. ХIХ ст. / Арсен Зінченко ; Музей Вінниці. – Вінниця : Твори, 2023. – 192 с. – Бібліогр.: с. 184–189.

 Нещодавно краєзнавчий фонд поповнився новим краєзнавчим виданням українського історика, доктора історичних наук, професора, громадського діяча Арсена Леонідовича Зінченка «Любов. Перелюб. Дітозгубництво. Вінницький повіт і довкруж, 20-40-і рр. ХIХ ст.» (2023).

Арсен Зінченко

У цій праці, крізь призму архівних документів 20-50 рр. ХIХ ст., що стосуються мешканців Вінницького повіту та ближчих до нього населених пунктів, а також фольклору та літературних текстів першої половини ХІХ століття, автор висвітлює тогочасні інтимні людські стосунки, а також пов’язані з ними конфлікти. У книзі порушуються питання шлюбних і позашлюбних стосунків, небажаної вагітності, «блудного життя» тощо.

Також Арсен Зінченко у своїй праці розглядає соціокультурні та станові орієнтири вінницького суддівства і духівництва першої половини ХІХ століття. Адже їхні погляди на життя та ціннісні орієнтири безпосередньо впливали на зміст судових ухвал.

За словами Арсена Зінченка в окремих справах таки згадують про почуття любови, що привело до тілесного поєднання. І це почуття керувало коханцями так сильно, що часом штовхало навіть до самогубства і злочину.

Книга цікава для читачів, які цікавляться соціально-психологічними аспектами минулого, історичними аспектами людських стосунків і їхнім відображенням у судовій системі того часу.

Ілюстрація Ірини Прокопчук "Мамина колискова"




субота, 11 травня 2024 р.

Збірка воєнної поезії!

 

Бо Всесвіт шепоче про дивні світи,

чіткі, як узор в павутинні,

а я народився, щоб шепіт знайти,

в собі. І з ним бути нарівні.

Ілля Чернілевський

 

Чернілевський, І. С. Я птах між тенет : поезії / Ілля Чернілевський. – Ужгород : Вид-во Валерія Подяка, 2023. – 128 с. : іл., кольор. фот.

 Нещодавно краєзнавчий фонд ВОУНБ ім. В. Отамановського поповнився новим виданням «Я птах між тенет» (2023) сценариста і музиканта Іллі Чернілевського, який загинув на фронті захищаючи Україну у 2022 році. Ця збірка поезій є першою і, на жаль, останньою збіркою Іллі українською мовою видана посмертно.

До збірки увійшло 38 поезій про війну, кохання і Батьківщину, сімейні світлини та спогади рідних і близьких воїна.

Ілля Чернілевський народився 10 червня 1991 року у родині Станіслава Чернілевського, поета, кінорежисера, заслуженого діяча мистецтв України, викладача драматургії у Київському національному університеті імені Івана Карпенка-Карого та Ольги Чернілевської, яка працювала головним редактором і керівником відділу дубляжу на каналі "1+1". Також Ілля – внук відомої етнологині Валентини Борисенко, яка досліджувала обрядовість українців та брала активну участь у науковому житті Університету Григорія Сковороди в Переяславі.

Ілля закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого за фахом режисер кіно і телебачення.

Ілля Чернілевський. Фото з мережі "Інтернет"

Ілля Чернілевський написав близько 40 пісень, брав участь у численних фестивалях і посідав призові місця. Понад 10 років працював як перекладач – зокрема пісень у дубльованих українською мовою фільмах студій Disney, Universal, Sony.

У лютому 2022 року вступив до складу територіальної оборони Києва, а 8 березня – до лав Збройних Сил України.

Загинув 7 травня 2022 року неподалік селища Кам’янка Покровського району Донецької області.

Збірку “Я птах між тенет” видали накладом 1000 примірників. Половину продали. Гроші з продажів спрямовують на потреби 110-ї бригади, в якій служив Ілля.

У селі Буша на Вінниччині створили мурал зі світлиною загиблого військового Іллі Чернілевського. Ідею стінопису подала мама бійця. Виконала роботу мисткиня Ярослава Овчаренко. За основу взяла фото воїна, яке він зробив на фронті. Аби вшанувати пам'ять сина, жінка вирішила нанести на будинок мурал із його світлиною та птахами, що відлітають у вирій. Будинок з муралом розташований біля музею ткацтва, там часто бувають туристи.


Мурал з обличчям поета-воїна. Буша. Фото з мережі "Інтернет"