Шукати в цьому блозі

четвер, 27 жовтня 2022 р.

Новинки краєзнавчої літератури!

 


Маринич, В. Хмільницький район у роки Незалежності : події, особистості, спогади 1991–2021 рр.  / В. Маринич, О. Михалиця. – Вінниця : Твори, 2022. – 160 с. : іл.

 

Краєзнавчий фонд поповнився новим краєзнавчим виданням «Хмільницький район у роки Незалежності : події, особистості, спогади 1991–2021 рр.», авторами якого є краєзнавці Оксана Михалиця та Василь Маринич.

Книга «Хмільницький район у роки Незалежності : події, особистості, спогади 1991–2021 рр.» присвячена і першопрохідцям і майбутнім політикам, посадовцям, лідерам думки і просто активним краянам. Написана краєзнавцями, не лише на основі цитувань у ЗМІ, на сайтах районних органів влади, а й на основі спогадів очільників РДА, їх заступників. Це дало змогу створити розлогу панораму подій і фактів про дієвий і сталий поступ хмільничан до самоорганізації і нової якості життя у рідному краї на тлі майже трьох десятків років Незалежності України.

Видання доповнено оригінальними світлинами з особистого архіву голів РДА та з архіву газети «Життєві обрії», які надав Олександр Околодько.

Мета видання – зберегти та дослідити матеріали, свідчення і важливі згадки про розвиток району у роки Незалежності України 1991–2020 рр.


субота, 22 жовтня 2022 р.

Хмільницький край!


 

Проміння сонця стелиться над полем,

Вбранням казковим одяга весну,

Мій край Хмільницький, ніби мужній воїн,

Зорить у славі в сиву давнину.

М. Дорош

 

Хмільницький край на мапі України : матеріали наук. історико-краєзнав. конф., приуроч. 660-річчю м. Хмільника, 21 верес. 2022 р.  / редкол.: С. Д. Гальчак (голова), Ю. С. Степанчук (співголова), М. Н. Дорош (відп. секр.) та ін. – Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2022. – 184 с. : іл.

Хмільник – унікальне місто з мальовничою природою, цікавою історією, багатою культурою тощо.

Перша письмова згадка про Хмільник – 1361 рік. Магдебурзьке право місто отримало в 1448 р. Саме в Хмільнику було написано унікальну пам’ятку минулого – «Хмільницький літопис».

Хмільниччина – не лише скарбниця калейдоскопічного історичного минулого, але й роздолля різнобарвної природи, блакиті тихоплинних річок і ставків, чудодійних джерельних вод, могутніх лісів, щедрих врожайних полів, неповторних пейзажів. Тут майже кожне село багате природними щедротами та барвистими краєвидами.

Збірник «Хмільницький край на мапі України» – унікальне видання, яке присвячене 660-ій річниці першої письмової згадки про Хмільник.

Це достойна праця-дослідження, що відкриває цілий краєзнавчий материк Хмільниччини: місце відомої Синьоводської битви, глибокі історичні дослідження, цікавинки про митців Хмільника, тих, хто сьогодні творить майбутнє.

Видання адресоване науковцям, краєзнавцям, учителям, учням, усім, хто цікавиться історією Подільського краю.

 


субота, 1 жовтня 2022 р.

Історичні садиби Вінницької області!

 Палац Раковських

(садиба у с. Козинці Турбівської СТГ Вінницької області)

с. Козинці, "Новий" палац садиби. Кін. ХІХ ст.

 

Відомий факт, що на Вінниччині сконцентрована найбільша кількість палаців, кілька з них розташовані на території Турбівської громади. Це палац поміщика Раковського у с. Козинці Вінницької області.

У XVII ст. Козинці належали Калиновським, у ХVIIІ ст. – Потоцьким. З середини ХІХ ст. власники маєтку – Раковські, які будують спочатку менший за розмірами палац (т. з. старий, пізніше в ньому будуть мешкати незаміжні сестри власника та прислуга), а у кінці ХІХ ст. було збудовано новий палац. Раковські були засновниками сіл Королівка, Оленівка, Жабелівка, Михайлівка.

с. Козинці. "Старий" палац садиби. Друга пол. ХІХ ст.


Садиба розташовувалась серед невеликого ландшафтного парку площею 8 га (на цей час збереглося близько 3 га). Під час правління Раковського слуги дбайливо доглядали за газоном і деревами у парку.

Школа на території палацу запрацювала у 1862 році, та ймовірно є найстарішою в області. З моменту відкриття там навчалося 6 хлопчиків, а вже у 1869 році на навчання почали набирати дівчаток. В стінах цієї школи вчилося немало відомих людей: екс-голова Верховного суду Василь Онопенко, генерали Валерій Бевз та Олександр Бевз, художник Федір Панчук, контр-адмірал Військово-морських сил Іван Князюк, головний архітектор міста Одеси М. Циркун та головний уролог Вінниці М. Білоус.

Сам поміщик Раковський був вельми просунутим паном. Він був першим на Вінниччині, хто придбав автомобіль. Але революція 1917 року змусила Раковського покинути Козинці і тікати у Варшаву.

У триповерховій будівлі з центральним холом, гвинтовими сходами, кованими балконами, до останнього часу функціонувала дореволюційна система водяного опалення.



Нині (станом на 2022 рік) в основній будівлі знаходиться сільська школа, а в малому палаці – гуртожиток для вчителів.

 

Рекомендована література:

Єрофєєва, С. Перший на Вінниччині автомобіль з’явився в Козинцях : [про пол. шляхтича О. Раковського, який у 17 ст. збудував свій маєток у с. Козинці, а вкінці 18 ст. у нього з’явився перший автомобіль] / С. Єрофєєва // Поділ. порадниця. – 2010. – 6 жовт. – С. 4 : фот.

Козинці. Два палаци Раковських [Електронний ресурс] // Україна Інкогніта : сайт. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://ukrainaincognita.com/vinnytska-oblast/lypovetskyi-raion/kozyntsi/kozyntsi-dva-palatsy-rakovskykh (дата звернення: 01.10.2022), вільний. – Назва з екрана.

Комарницька, Ю. Козинецькій школі – 150 років / Ю. Комарницька // 33-й канал. – 2012. – 16 трав. – С. 14 : кольор. фот.

Кушнір, М. О. Палац Раковських (с. Козинці Липовецький район) / М. О. Кушнір, М. Р. Мудраченко // Пам’ятки історії та культури Вінницької області / Вінниц. обл. держ. адмін. [та ін.]. – Вінниця, 2019. – Ч. 1 : Барський – Немирівський райони. – С. 242.

Малафей, В. Подільські палаци минуле й сучасне : [про долю маєтків та палаців Вінниччини після революції 1917 р.] / В. Малафей // Поділ. порадниця. – 2014. – 2 квіт. – С. 1–5.

Палац Раковських [Електронний ресурс] // Вікіпедія : вільна енцикл. : сайт. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Палац_Раковських  (дата звернення: 01.10.2022), вільний. – Назва з екрана. – Опис заснов. на версії, датов.: 20.02.2022.

Палац Раковських у Липовецькому районі [Електронний ресурс] // Urban : сайт. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://urban.vn.ua/palats-rakovs-ky-h-u-ly-povets-komu-rajo/198 (дата звернення: 01.10.2022), вільний. – Назва з екрана.

Палаци та архітектура [Електронний ресурс] : [є інформ. про садибу Раковських] // Турбівська селищна громада : офіц. сайт. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: https://ttg.gov.ua/palaci-ta-arhitekruta-11-41-43-02-06-2021/ (дата звернення: 01.10.2022), вільний. – Назва з екрана.