Шукати в цьому блозі

четвер, 15 грудня 2016 р.

Нова радість стала...

З року в рік увесь християнський світ з радістю і благоговінням відзначає день приходу на світ Сина Божого. Святий вечір напередодні Різдва – особливий, незабутній момент у житті кожної людини: від пустотливої дитини до сивочолого старця. Турбота про злагоду в сім’ї, добробут, лад у господарстві присутні в кожному різдвяному звичаї, в кожному святковому атрибуті. У ці свята душа мимоволі припадає спраглими вустами до єдиного джерела різдвяно-новорічної радості, наповненого духом батьківського і материнського тепла, ароматом ялинкових голочок, пахощами і смаком правічної куті. І лунає на порозі оселі прадавня мелодійна, чиста і прозора, як сльоза радості, – колядка, яку онук почув з вуст свого дідуся:
«Добрий вечір, тобі,
Пане господарю!
Радуйся! Ой радуйся, земле,
Син Божий, народився!...»

вівторок, 29 листопада 2016 р.

Нове видання!

Шановні вінничани, гості нашого блогу, хочемо повідомити вам приємну новину: щойно вийшла з друку книга молодих вінницьких авторів: історика, краєзнавця, дослідника минулого міста Вінниці Олександра Федоришена та журналістки Наталі Федоришиної «Історії Старого міста».
Представляємо вам авторський подарунок – книгу, яка доповнить фонд краєзнавчого відділу ще одним дослідженням історії окремих мікрорайонів міста.


середа, 23 листопада 2016 р.

Нове видання!


Шановні відвідувачі блогу!
     

   Шануй матір свою,
пам’ятай батьківські настанови,
не забувай свого роду-племені.
(народна мудрість)

Сьогодні пропонуємо вам унікальну за змістом, наповненням архівними, фактографічними, ілюстративними матеріалами, фрагментами публікацій з періодичних видань книгу «Карабелівка земля наших предків – земля наших нащадків».

пʼятниця, 18 листопада 2016 р.

Забезпечення вільного доступу до краєзнавчої інформації бібліотеки

(у рамках загальнобібліотечного Дня інформації 
«Інформація: право знати усе»)

Бібліотеки, інтегруючись у мережеве середовище, використовуючи його інструментарій для надання сучасних послуг користувачам відіграють важливу роль у забезпеченні права людини на вільний доступ до інформації.

середа, 16 листопада 2016 р.

Нове видання!

У листопаді цього року, фонд відділу краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва поповнився ще однією, надзвичайно цікавою книгою «Городские откровения. Записки винницкого архитектора» (Вінниця : ПРАДА АРТ, 2016. – 264 с.). Її автор – заслужений архітектор України, академік Юрій Плясовиця.

Історія і сучасність


Чим знамениті Подільські Прилуки?
За маршрутом прес-туру історично-туристичного проекту «Європейці Вінниччини», створеного обласним осередком МГО «Україна-Польща-Німеччина», група журналістів побувала у найцікавіших, найзагадковіших та наймістичніших куточках області, які виявилися доленосно пов’язаними із відомими широкому загалу культовими особистостями.

вівторок, 27 вересня 2016 р.

Михайло Грушевський і Вінниччина

   Нещодавно працівниками відділу краєзнавства було підготовлено бібліографічний покажчик "Михайло Грушевський і Вінниччина", який присвячений 150-річчю від дня народження видатного українського державного та політичного діяча.
  Видання є першою спробою систематизувати матеріали про різноаспектні зв'язки М. С. Грушевського з нашим краєм. У ньому представлено окремі книги, публікації в наукових збірниках, альманахах, всеукраїнських та регіональних ЗМІ, виявлені у фонді Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, бібліографічних джерелах та мережі Інтернет.
   З повним текстом цього покажчика можна ознайомитися на сайті бібліотеки у розділі "Наші видання" (http://www.library.vn.ua/publications/2016/Grushevskyi_i_Vinnuchchyna.html).


   Також до цієї дати відділ краєзнавства підготував віртуальну виставку «Подільські корені в родоводі М. С. Грушевського, перебування його на Вінниччині» (http://library.vn.ua/includes/Gryshevskui_150). 

   До 150-річчя від дня народження М. С. Грушевського у відділі краєзнавства експонується виставка-ювілей «Земля, до якої линув душею Михайло Грушевський». Присвячена вона висвітленню зв’язків Великого Українця з нашим краєм. До уваги користувачів представлено книги, матеріали науково-практичних конференцій, статті зі збірників, періодичних видань. Родзинкою експозиції є щойно виданий бібліографічний покажчик «Михайло Грушевський і Вінниччина».

понеділок, 26 вересня 2016 р.

«Любительки оповідань Вінниці» (ЛОВ)

22 вересня 2016 року у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук відбулося відкриття клубу «Любительки оповідань Вінниці» (ЛОВ).
Учасниці клубу – письменниці, відомі як у регіоні, так і в Україні за своїми художніми книгами, науковими розвідками, журналістськими нарисами. Дехто з них пише і поетичні твори. Однак у «ЛОВі» їх поєднала саме любов до коротких прозових творів, що останнім часом набувають усе більшої популярності серед читачів і за якими, на думку письменниць, майбутнє української літератури. Тож клуб хоче популяризувати саме коротку прозу.

Метою роботи клубу: продовження справи свого геніального попередника Михайла Коцюбинського. Не лише написання власних творів, а й пошук нових імен, цікавих авторів – ось головне завдання членів «ЛОВу».
Як і кожен клуб, «ЛОВ» попри письменницьку, займатиметься громадською діяльністю, адже література, зрештою, покликана виконувати не тільки культурну функцію, а й мати вищу мету: формувати у читачів літературний смак, любов до читання. І твори, які писатимуть і пропагуватимуть учасниці клубу, – це, в першу чергу, зброя для боротьби за культуру та освіченість кожного свідомого українця.

електронна версія видання
На першому засіданні клубу «ЛОВ» презентували свіже літературно-художнє видання Валентини Сторожук «Переклад із ластовиної». Відбувся обмін думками з приводу почутого та автограф-сесія відомої вінницької поетеси та прозаїка.
До уваги всіх присутніх у залі оформлено виставку-подію «Високе літо березневої душі Валентини Сторожук».
 
Модератор зустрічі: Гальянова Валентина Олександрівна – поетеса, прозаїк, лауреат Подільської літературно-мистецької премії «Кришталева вишня», Міжнародної україно-німецької літературної премії ім. Олеся Гончара, двічі дипломант Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова».
 

На презентації також виступили: Колесник Лариса Федорівна – прозаїк, поетеса, лауреат премії літературно-мистецького об’єднання ім. В. Стуса «Подільська пектораль»; Пойда Оксана Андріївна – старший викладач кафедри методики філологічних дисциплін, голова Вінницької міської організації Союзу Українок, член Проводу Союзу Українок України, член конкурсної комісії Міжнародного конкурсу «Мій рідний край»; Барбак Оксана – письменниця; Ганай Вероніка – журналістка та ін.
«ЛОВ» лише розпочинає свою роботу. І хоча це закрита організація, проте кожен, хто відчуває, що має сили та бажання долучитися до нашої справи, хто має цікаві ідеї та пропозиції, може стати учасником клубу.

четвер, 4 серпня 2016 р.

Вінницьке кіно...

Фільми відзняті у Вінниці

  • Єврейське щастя (1925) - німий фільм, за мотивами оповідань Шолом-Алейхема;
  • Товариші під знаком едельвейса (1942 р.)(уривок) - документальний фільм про дивізію німецьких горних стрільців "Едельвейс";
  • Подвиг розвідника (1947) - фільм про роботу розвідників у Вінниці під час окупації;
  • Стежки-дорожки (1963) - режисер Артур Войтецький, уродженець Вінниці та Олег Борисов. В цьому фільмі можна побачити околиці Вінниці у районі Стрижавки, арку дружби народів, трамвай на площі Героїв Сталінграда (привокзальна) та ін.;
  • Пригоди Толі Клюквіна (1964) - сімейний комедійний фільм кіностудії імені Горького чи не найкраще передає атмосферу міста тих часів;
  • Увазі громадян та організацій (1965) - дитячий фільм режисера Артура Войтецького, уродженця Вінниці;
  • Дерзость (1971) - героїко-пригодницький фільм про ставку Гітлера "Вервольф", деякі сцени зняті на вулицях нашого міста;
  • Фатальна помилка - фільм режисера Валерія Шалиги (у 1986 р. працював у Вінницькому муздрамтеатрі ім. М. Садовського), жанр фільму мелодрама з елементами трилера;
  • Покута - фільм режисера Валерія Шалиги, знятий за повістю Леоніда Пастушенка;
  • Безотцовщина (1976) (уривок) - художній фільм за мотивами повісті Марії Халфіної;
  • Розклад на завтра (1976) - фрагменти з фільму, зняті на вулицях нашого міста та річці Південний Буг;
  • Людмила (1982) (уривок) - фільм про єдину у світі жінку-командира бронепоїзда;
  • Далекий голос зозулі (1985) (уривок) - фільм знятий у Вінниці та Вінницькій області, за новелами українського письменника Анатолія Колісніченко.
  • Архієрей (1990) - художній фільм за повістю А. Чехова "Архієрей". Зйомки фільму проходили і в с. Левківці Тульчинського  району (сцена на полі, де жінки жнуть, вяжуть снопи). Також ряд зйомок проходили у с. Печера Тульчинського району на пагорбах берега річки Південний Буг поряд з церквою, що стоїть на горі. У війтівській церкві Бершадського району відбувалось роздавання лози;
  • Далекий постріл - художній фільм режисера Валерія Шалиги про Другу світову війну.
   В даний час у Вінниці почалися зйомки художнього фільму режисера Валерія Шалиги з робочою назвою "Тримаю тебе біля серця". Це фільм про події на Сході України. Головний герой - вінничанин, колишній офіцер, який не може знайти себе у цивільному житті. З початком АТО іде воювати на Схід добровольцем. 
    Першу частину фільму зніматимуть у військовій частині 3008. Другу планують відзняти на полігоні в Калинівці. В акторському складі - понад 60 осіб. Головні ролі у фільмі грають актори київських театрів Лілія Нагорна та Ігор Волков. У зйомках задіяні і вінницькі актори Анатолій Вольський, Таїсія Славінська. Зіграють у фільмі й бійці АТО, нацгвардійці. 

вівторок, 14 червня 2016 р.

Подаровані книги!



 
10–12 червня на Вінниччині відбувся ІV Всеукраїнський фестиваль-конкурс автентичних колективів на приз Гната Танцюри, присвячений 115-річчю від дня народження відомого фольклориста.
Всеукраїнський фестиваль-конкурс автентичних колективів на приз Гната Танцюри започаткований у червні 2001 року до 100-річчя від дня народження знаного подільського фольклориста, етнографа і краєзнавця Гната Трохимовича Танцюри. 
До цього свята Вінницька ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва підготувала книжково-ілюстративну виставку «Збирачі фольклорної спадщини», яка демонструвалася під час гала-концерту переможців фестивалю-конкурсу в приміщенні концертного залу Вінницької обласної філармонії «Плеяда».
 
 

Серед почесних гостей заходу був відомий фольклорист, доктор філологічних наук, професор, видавець, краєзнавець, літературознавець, письменник, журналіст Микола Костянтинович Дмитренко (нар. 01.01.1956) – земляк Г. Танцюри, уродженець с. Зятківці Гайсинського району. Він подарував нашій бібліотеці свої книги. Ми щиро вдячні йому за співпрацю.
 
 
 
 
 
 
 
 


неділя, 29 травня 2016 р.

Вінницькі вулиці - нові назви

Марія Гавриш
 Колишня вулиця Бєлінського тепер носитиме прізвище відомої спортсменки Марії Федорівни Гавриш, яка народилася 85 років тому у м. Вінниця (01.06.1931 - 10.11.2001, м. Київ). Вона багаторазова чемпіонка та рекордсменка СРСР та України з плавання, майстер спорту, тренер.
   Чесна, цілеспрямована і дуже весела - такою пам'ятають Марію друзі та рідні. Вона розпочинала спортивну кар'єру в тяжкі повоєнні роки. Попри труднощі, Марії Гавриш вдалося стати кумиром для багатьох тодішніх хлопців і дівчат.
     Першою серед українських плавців завоювала почесне право стартувати у фінальному запливі (на 200 м брасом) на Олімпійських іграх 1952 р. (Гельсінкі, Фінляндія). Зайнявши 6-те місце, Марія принесла перше в історії плавання залікове очко для своєї країни.
       Також виступала за спортивне товариство "Динамо".
   Нині у Вінниці проводиться щорічний відкритий турнір з плавання, присвячений пам'яті Марії Гавриш.

V Міжнародна науково-практична конференція

25-27 жовтня 2016 року у Вінницькій ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва (м. Вінниця, вул. Соборна, 73) відбудеться V Міжнародна науково-практична конференція «Усноісторичні дослідження: сучасні тенденції, напрямки та перспективи».


Для обговорення пропонується така тематика:

- Історичний ґранд-наратив М.С. Грушевського у сприйнятті сучасного українця: пам’ять, міфи, реалії та прагнення;
- Радянська повсякденність другої половини ХХ століття;
- Україна незалежна: сподівання, здобутки, проблеми (до 25-річчя проголошення незалежності України);
- Революція гідності: свідчення учасників та очевидців подій;
- Військовий синдром: війна очима дитини (ІІ Світова війна, АТО).

Програма Конференції включатиме пленарне, виїзне та секційні засідання. Під час роботи зібрання будуть організовані презентації видань, книжкові виставки з фонду Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, демонструватимуться фільми, відео- та фонозаписи із свідченнями очевидців сучасних та історичних подій.
Планується представлення матеріалів Конференції в науковому збірнику. Заявки на участь прийматимуться до 1 серпня 2016 року, тексти доповідей і повідомлень – не пізніше 1 вересня 2016 року. Статті мають бути обсягом до 6 сторінок в електронному та друкованому вигляді. До тексту статті мають бути подані короткі анотації і ключові слова мовою оригіналу та обов’язково в перекладі англійською.
Текст має бути складений у редакторі Microsoft Word без нумерації сторінок. Шрифт – Times New Roman, кегль тексту – 12. Орієнтація аркуша – книжкова (альбомна не допускається). Поля таких розмірів: праве – 15 мм, верхнє, нижнє і ліве – 20 мм. Абзац повинен мати такий формат: Меню-Формат-Абзац: відступ зліва і справа 0 см; перший рядок – відступ 1,25 см; інтервали перед та після абзацу 0 см; інтервали між рядками – 1,5 см; вирівнювання – по ширині. Інше формування абзаців не допускається. Дефіс від тире повинен бути розрізнений (тире з обох сторін відокремлюється пробілами). Слова між собою розділені лише одним пробілом. Лапки використовуються тільки друковані «». Усі ці параметри повинні бути впродовж усього тексту рукопису.
Посилання на використану літературу чи джерело в тексті позначаються арабськими цифрами у квадратних дужках, наприклад [1]. При зазначенні конкретних сторінок у цитованому виданні обов’язково потрібно вказувати, що це саме номери сторінок, а не номер позиції у списку використаної літератури, наприклад: [1, с. 2], а не [1,2]. Цифра посилання у списку літератури та джерел повинна співпадати з цифрою біля слова, цитати, дати, до яких подається посилання.
Перелік використаних джерел та літератури вміщується наприкінці статті, нумерується згідно з порядком згадування у тексті. Обов’язково подається адреса доступу до Інтернет-ресурсу, якщо такі посилання є в тексті рукопису. Бібліографічні описи повинні відповідати державним стандартам.
Для участі просимо надсилати заявки, що містять відомості про автора (прізвище, ім’я та по батькові, науковий ступінь, посада, коло наукових інтересів, контактна інформація (адреса електронної пошти та контактний телефон)), тему виступу.
Оргкомітет Конференції залишає за собою право на відбір матеріалів до Програми та подальшого опублікування в науковому збірнику.
Автори відповідають за повноту висвітлення досліджуваних питань, системність викладу, достовірність наведених фактів, посилання на джерела, написання власних імен, географічних назв тощо. 
Заявку на участь у конференції, матеріали доповідей, повідомлень надсилати на адресу:
Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, вул. Соборна, 73, м. Вінниця, 21050
Тел./факс (0432) 67-03-41; тел: 67-32-07, 56-28-24, 67-03-30
Контактні особи: Слотюк Г.М., Сеник Л.Б., Антонюк О.Ю., Цимбалюк П.І.

вівторок, 5 квітня 2016 р.

Засідання науково-краєзнавчого клубу "Дослідник краю"













  

5 квітня 2016 р. о 15 годині в рамках засідання клубу "Дослідник краю", у відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва відбулася презентація книг "Раритети тваринного світу Поділля: стан, загроза, збереження" (2015) та "Еталони природи Вінниччини" (2014) Олександра Васильовича Мудрака - завідувача кафедри екології, природничих та математичних наук, доктора сільськогосподарських наук, професора, автора більше 260 наукових праць у галузі екології, созології, екологічної безпеки, збалансованого розвитку, зокрема 7 монографій на екологічну та природоохоронну тематику та ін. 


Монографія "Раритети тваринного світу Поділля: стан, загроза, збереження" присвячена збереженню фауністичного різноманіття Поділля. У виданні враховані сучасні наукові дані щодо чисельності і поширення видів, положення міжнародних договорів, стороною яких стала Україна впродовж останніх 15-20 років.
Монографія "Еталони природи Вінниччини" присвячена проблемі збереження біотичного різноманіття Вінниччини. Особлива увага приділена видовому складу раритетної компоненти флори і фауни, її короткому опису, сучасному стану, загрозам існування, режиму збереження і відтворення, заходам охорони.
Ці видання розраховані на працівників навчальних і природоохоронних установ, екологів, натуралістів, краєзнавців, студентів, вчителів, учнів, активістів Екологічного руху.
Ведуча заходу - Антонюк Оксана Юріївна, завідуюча відділом краєзнавства Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва.
На презентації також виступили: Осадчук Ігор Степанович, перший заступник начальника Державної екологічної інспекції у Вінницькій області; Поліщук Віктор Михайлович, старший викладач кафедри екології, природничих та математичних наук Вінницької академії неперервної освіти; Балтремус Катерина Анатоліївна, професор кафедри екології, природничих та математичних наук Вінницької академії неперервної освіти; Єлісавенко Юрій Анатолійович, молодший науковий співробітник ДП "Вінницька лісова науково-дослідна станція", співавтор монографії "Еталони природи Вінниччини".
У залі експонувалась виставка "Біотичне різноманіття Вінниччини: природні умови, флора і фауна, природно-заповідна мережа, проблеми збереження для нащадків".








середа, 30 березня 2016 р.

Ювілейний творчий вечір Валентини Сторожук!


  29 березня 2016 р., у відділі економіки та новітніх технологій Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва в рамках засідання Клубу «Інтермеццо» відбувся ювілейний творчий вечір до 50-ї річниці від дня народження талановитої поетеси, прозаїка, журналістки, фольклористки, дитячої письменниці Валентини Сторожук (Буздиган).


Ведучий вечора – голова Вінницької письменницької організації, президент Клубу творчої інтелігенції Вінниччини «Інтермецо» Михайло Каменюк.
У святковому зібранні взяли участь Світлана Василюк – директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА, письменники, самодіяльні митці, освітяни, бібліотечні працівники, шанувальники творчості ювілярки.


Під час вечора бібліографом відділу краєзнавства був презентований біобібліографічний покажчик «Струни поетичної душі Валентини Сторожук», який присвячений 50-річчю від дня народження поетеси, журналістки, фольклористки.

В залі експонувалась книжкова виставка до ювілею В.П. Сторожук «Високе літо березневої душі».