Шукати в цьому блозі

середа, 4 серпня 2021 р.

Геологічні пам'ятки природи

 

Геологічна пам’ятка природи «Нагорянські печери»


Поділля – це мальовничі простори, благословенна земля, що уславлена подвигами предків. На просторах Поділля розташувалось колоритне село Нагоряни Могилів-Подільського району. Село має надзвичайну історію і чудові краєвиди. Знаходиться воно на кордоні з Республікою Молдова і стику Вінницької і Чернівецької областей, на високій горі, біля красивого плеса річки Дністер та різнотрав’я рослинного світу державного заповідника.

Розповідаючи про село Нагоряни, неможливо було б не згадати про геологічну пам’ятку природи місцевого значення «Нагорянські печери». Це унікальний ландшафт, природно-антропогенний витвір, а також археологічний об’єкт. Важлива цінність об’єкту – залишки мегалітичної споруди, котра колись являла собою єдиний комплекс, який вражає своїми розмірами петрогліфати та розташуванням конструкції. «Нагорянські печери» – це унікальна кельтська мегалітична споруда в усій Східній Європі.



Перша відома письмова згадка про «Нагорянські печери» була залишена французьким мандрівником Ульрих фон Вердум, котрий у другій половині ХVІІ століття подорожував Правобережжям України у складі польської каральної експедиції.

На початку ХІХ століття польський мандрівник Марчинський відмітив те, що в скелях, поблизу села Нагоряни до цієї пори збереглися дерев’яні будівлі. А вже пізніше розпочалося вивчення та подорожування Дністром у Російській імперії. Одна за одною видавалися науково-популярні книги, де описувалися Дністровські краєвиди. Чільне місце у цих описах займали печери.

Мальовничий скельний вихід на поверхню вапняків крейдяного віку з карстовими печерами на лівому березі річки Дністер, площею 1 га має природоохоронний статус з 1969 року, знаходиться на території Козлівської сільської ради. «Нагорянські печери» належать до епохи середнього і верхнього палеоліту. В скелі видовбані отвори різних розмірів, у центральній її частині розташована печера, в якій проживали, за версією дослідників, первісні люди – неандертальці. За свідченнями істориків, «Нагорянські печери» – місце збору гайдамаків. На скелях зображено найдавніше у світі піктограмне малюнкове письмо (40 тис. років тому).

У 2019 році у с. Нагоряни відкрили музейний комплекс «Етноісторичний флай-парк». Він розповідає про історію села з його неповторними печерами, ландшафтами тощо. Також музей представляє багатий літопис зародження і розвитку повітроплавання-парапланеризму на Дністровських схилах, починаючи з 90-х років минулого століття. Автором ідеї створення комплексу виступив голова Вінницького обласного осередку федерації парапланеризму Сергій Шибінський.

 



Рекомендована література:


Могилів-Подільський район. Окраса Поділля. – Могилів-Подільський : [б. в.], [2012]. – 10 с. : кольор. фот.




Нагоряни – перлина подільського південного краю / Анатолій Кушнір [та ін.] ; НАН України, Ін-т історії України при Кам’янець-Подільському нац. ун-ті ім. І. Огієнка, Вінниц. філія Центру дослідж. історії Поділля, Нац. спілка краєзнавців України, Вінниц. обл. орг., Нац. спілка журналістів України, Вінниц. обл. орг. – Вінниця : Меркьюрі-Поділля, 2019. – 188 с. : фот., іл.


Шибінський, С. Небесне тяжіння: точка злету – Нагоряни : нарис / Сергій Шибінський. – Вінниця : Вінниц. обл. друк., 2018. – 160 с. : кольор. фот.

Губіліт, К. О. Нагорянські скелі на Поділлі / Каріна Олегівна Губіліт // Вінниччина: минуле та сьогодення. Краєзнавчі дослідження : матеріали ХХVIІ Всеукр. Вінниц. наук. історико-краєзнав. конф., 7–8 жовт. 2016 р. / відп. ред. Ю. А. Зінько. – Вінниця, 2016. – С. 88–94.


Немає коментарів:

Дописати коментар